TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ

Türk Amerikan Derneği (TAD) 1951 yılında “kültürlerarası dostluk bağlarını ve anlayışı geliştirmek” amacı ile kurulmuş bir STK’dır. Kurucu üyeleri arasına dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri ve ABD Büyükelçisi George Wadsworth; TBMM üyeleri Prof. Halide Edip Adıvar ve Cemal Köprülü; İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Ömer Saraç, Robert Koleji direktörü Dr. Floyd Black, Ankara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Orhan Burian, Prof. Ahmet Şükrü Esmer ve Prof. İrfan Şahinbaş gibi önemli kişiler bulunmaktadır.

Her türlü kurum için birkaç yıl, 5, 10, 15. yıllar, saygınlık, markalaşma, güven ifade ederken, altmış yedi yıllık tarihi ile Türk-Amerikan Derneği tüm bu değerleri bünyesinde toplamış, hatta aşarak “Nesilden Nesile Türk-Amerikan Derneği” sloganını benimsemiş köklü bir kurumdur.

Esasen bu slogan basit bir söylemi ifade etmekten ziyade bir geleneği ve gerçeği ifade etmektedir. Kurucuları arasında bakan ve değerli akademisyenlerin yer alması, TAD’a özellikle eğitim alanında ciddi sorumluluklar yüklemiştir. Bu yüksek sorumluluk bilinci ile ülkemizin yabancı dil eğitimine önemli katılıları olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bugün toplum içinde ön plana çıkan birçok kişinin özel tarihi bir vesileyle Türk-Amerikan Derneği’yle kesişmiştir. Aralarında tanınmış akademisyen, siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve bilim insanı bulunan on binlerce kişi gençlik yıllarında TAD’da dil eğitimi alarak mesleklerinde ilerlemiş; ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmiş, kültürel/sosyal faaliyetlere katılarak vizyonlarını ve networklerini geliştirmişlerdir.

TAD yüksek tecrübe ve kendisine yakışan kaliteli hizmet bilinciyle hedeflerini her gün biraz daha büyütmüş, ismine yakışır girişimlerde başat rol oynamıştır. 2006 yılı itibariyle kaliteli dil eğitimini Türkiye çapında yaygınlaştırmaya başlamış; 2014 yılı itibariyle de eğitim hizmeti kapsamını genişleterek 2-6 yaş grubuna yönelik TAD anaokullarının kurulmasına ve Türkiye çapında yayılmasına vesile olmuştur.

2016 yılında kuruluşunun 65. yılını kutlayan Türk Amerikan Derneği, bu yılı bir dönüm noktası olarak benimsemiş ve eğitim alanında, TAD anaokullarının devamını oluşturacak, K-12 kulvarında da yer almaya karar vermiştir. Kaliteli dil eğitiminin yanı sıra, 21. yüzyıl becerileri ile donatılmış, kendi potansiyeli doğrultusunda özgüveni yüksek, başarılı nesillerin yetiştirileceği K-12 eğitim vizyonunu oluşturmuştur.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ad Verme Maddesi uyarınca “ülke, millet, yabancı kurum ve kuruluş adları” verilememesi nedeniyle, TAD’ın köklü geçmişi ve gelecek vizyonunu da ifade eden tescilli sloganı “Nesilden Nesile,” ile beraber TAD liderliğinde açılan kolejin adı TAD KOLEJİ olarak benimsenmiştir.

TAD Koleji ile yüksek vatandaşlık bilincine sahip, öz değerlerine sahip çıkan, ülkemizi “çağdaş medeniyetler seviyesine” taşıyacak nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak en önemli amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda birlikte hareket edeceğimiz öğrencilerimize ve onları her zaman destekleyecek olan velilerimize başarılar dileriz.

 

Türk Amerikan Derneği

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam